Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie

kolekcje botaniczne

rośliny drzewiaste

Leśne powierzchnie doświadczalne

Alpinarium

rośliny zielne

rośliny tropikalne

 

Stewarcja dzióbkowata - Stewartia rostrata

Stewarcja piłkowana - Stewartia serrata

Stewarcja kameliowata 'Rogów' - Stewartia pseudocamellia 'Rogów'

Rodzaj Stewartia

Rodzaj Stewartia należy do rodziny kameliowatych (Theaceae). Dotychczas opisano ponad 20 gatunków tych roślin. Większość rośnie w Japonii, Korei, Chinach, Laosie, Wietnamie i Tajlandii, a tylko kilka we wschodniej części Ameryki Północnej.
W klimacie Polski można uprawiać około 6 gatunków o liściach sezonowych.

W Arboretum rogowskim znajduje się 5 gatunków, 1 odmiana geograficzna i 1 kultywar:

  • Stewartia monadelpha Siebold & Zucc.
  • S. pseudocamellia Maxim.
  • S. pseudocamellia Maxim. 'Rogów'
  • S. pseudocamellia Maxim. var. koreana (Nakai) Sealy
  • S. rostrata Spongberg
  • S. serrata Maxim.
  • S. sinensis Rehder & E. H. Wilson

Stewarcje to krzewy lub nieduże drzewa o kielichowatych, pojedynczych, białych lub kremowych kwiatach, przypominających kwiaty kamelii. Kwiaty są raczej krótkowieczne, ale rozwijają się sukcesywnie, także całe kwitnienie rozciąga się nawet na kilka tygodni.
Najbardziej dekoracyjnym gatunkiem jest stewarcja kameliowata. Jej kwiaty osiągają do 7cm średnicy i utrzymują się stosunkowo długo na roślinie. Poza tym gatunek ten ma przepiękne, jaskrawoczerwone, jesienne zabarwienie liści i oryginalną, łuszczącą się korę, przypominającą korę platanu.
Stewarcja piłkowana w Polsce jest spotykana dość rzadko, rośnie tylko w kilku ogrodach. W Rogowie można spotkać kilkanaście okazów tego gatunku. Kwiaty są równie ładne i duże, jak u stewarcji kameliowatej, ale kora nie jest już tak dekoracyjna.
Stewarcja dziobkowata to najrzadszy z gatunków uprawianych w Polsce. Jej kwiaty są duże, podobne do kwiatów stewarcji kameliowatej, czy piłkowanej, ale dolna część płatków jest czerwonawa, a podkwiatki i działki kielicha są purpurowo-czerwone.
Najmniej ozdobna i wrażliwa na mróz jest S. monadelpha, która podczas ostrych zim w środkowej Polsce bardzo często marznie do powierzchni śniegu.

Copyright © 2008 Arboretum SGGW   |   kontakt: 046 874 81 36   arboretum@sggw.pl  |  O autorze