Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie

ogród

informacje ogólne

plan arboretum

historia

pracownicy

 

Klon koreański 'Kolumna'

Lipa 'Henryk Eder'

Grab pospolity 'Rogów'

Stewarcja kameliowata 'Rogów'

Magnolia japońska 'Rogów'

Odmiany wyselekcjonowane w Arboretum

 • Klon koreański 'Kolumna' (Acer pseudosieboldianum 'Kolumna')
  jest to forma, różniąca się od typu pokrojem. Drzewko jest bardzo wąskie od podstawy i rozszerza się ku górze. W wieku 20 lat drzewko osiągnęło 6m wysokości i 1,5m szerokości. Jest ulistnione od podstawy, w dolnej części dość skąpo, korona zagęszcza się od połowy wysokości. Jesienne zabarwienie liści jest żółto - pomarańczowe. Odmiana, podobnie jak typ, jest całkowicie mrozoodporna.

 • Lipa 'Henryk Eder' (Tilia 'Henryk Eder')
  odmianę tę wyselekcjonowano z nasion otrzymanych pod nazwą Tilia americana 'Redmond'. Charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem. 20-letnie drzewko ma 175cm wysokości i 110cm szerokości korony, która jest najszersza w 2/3 wysokości. Liście mają do 16cm długości, sa bardzo zmienne w kształcie.
  Opisywany osobnik jest prawdopodobnie mieszańcem, z domieszką cech Tilia platyphylla. Od najbardziej podobnej T. platyphylla 'Laciniata' różni się znacznie głębiej powcinanymi liśćmi oraz karłowym wzrostem.

 • Grab pospolity 'Rogów'
  (Carpinus betulus 'Rogów')

  odmiana ta różni się od typu pokrojem i słabym wzrostem na wysokość. W wieku około 30 lat drzewo osiągnęło 2,5m wysokości i 6,5m średnicy korony. Tworzy dość regularną, parasolowatą koronę.
  Opisywana forma najbardziej zbliżona jest do odmiany 'Pendula', jednak gałęzie u tej odmiany zwisają pionowo w dół, natomiast u odmiany 'Rogów' jedynie część gałęzi zwiesza się lekko ku dołowi.

 • Stewarcja kameliowata 'Rogów'
  (Stewartia pseudocamellia 'Rogów')

  podstawą wyróżnienia tej odmiany jest kształt i wielkość kwiatów. Są one duże, otwarte, prawie płaskie, o maksymalnej średnicy 11,5cm. Płatki korony mają długość 4-5cm, są lekko wklęsłe, o nieregularnym, pofałdowanych, fryzowanych brzegach. Zakończenie płatków jest nieregularnie piłkowane. Pierwsze kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca, kwitnienie trwa średnio do połowy sierpnia, a pełnie kwitnienia przypada na druga połowę lipca. Okwiat utrzymuje się na pędach 3-4 dni.
  Drzewko w wieku 37 lat osiągnęło 12m wysokości i 16cm pierśnicy.

 • Magnolia japońska 'Rogów'
  (Magnolia kobus 'Rogów')

  drzewo tej odmiany uzyskano z nasion otrzymanych pod nazwą Magnolia stellata. Odmianę tę wyróżnia barwa zewnętrznej strony płatków. Nasada płatków jest wyraźnie czerwona, a zwężający się pasek jest tej samej barwy i dochodzi aż do ich wierzchołków. W wieku 42 lat roślina osiagnęła wysokość 8,5m i pierśnicę 12cm. Odmiana ta jest wprawdzie znana od dawna, ale nikt jej dotychczas nie opisał.

 • Sosna limba 'Bambino'
  (Pinus cembra 'Bambino')

  odmiana ta powstała z nasion Pinus cembra var. sibirica, z naturalnych stanowisk z rejonu Krasnojarska.
  Jest to karłowa odmiana, bez wyraźnego przewodnika, bardzo zagęszczona, o nieregularnym pokroju, z cienkimi gałązkami łukowato wygiętymi ku górze. W wieku 16 lat osiągnęła 35cm wysokości i 30cm średnicy.

 • Jabłoń purpurowa 'Rogów'
  (Malus x purpurea 'Rogów')

  odmiana odznaczająca się przede wszystkim ciekawym, zwartym, parasolowatym pokrojem, a także małymi, ale licznymi kwiatami o wąskich płatkach i niewielkimi owocami.

Copyright © 2008 Arboretum SGGW   |   kontakt: 046 874 81 36   arboretum@sggw.pl  |  O autorze