Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie

aktualności

godziny otwarcia, bilety

dojazd

plan arboretum

kolekcje botaniczne

sprzedaż roślin

kontakt

 
 
RPO WŁ logotyp

Ścieżka edukacyjna w Arboretum

Acer palmatum

Opis ścieżki

Spacer po Arboretum w Rogowie jest zawsze odkrywaniem czegoś nowego. Powierzchnia 54 hektarów i labirynt ponad 12 kilometrów alejek tworzą złożoną strukturę której nie sposób zgłębić podczas kilku nawet wizyt. Dodatkowo stale powiększająca się kolekcja botaniczna około trzech i pół tysiąca gatunków i odmian reprezentowanych przez ponad 30 tysięcy egzemplarzy roślin jest nie do ogarnięcia przez przeciętnego zwiedzającego. Dlatego aby ułatwić naszym gościom odnalezienie i poznanie przynajmniej najważniejszych i najbardziej charakterystycznych roślin, obiektów i zjawisk w ogrodzie, zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy dla Państwa ścieżkę edukacyjną.
Projekt "Ścieżka edukacyjna w Arboretum w Rogowie" jest inwestycją mającą na celu spięcie głównych działów ogrodu pętlą alejek o utwardzonej nawierzchni, tak aby zwiększyć komfort zwiedzania, uniezależnić spacer od warunków pogodowych i umożliwić go osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Do niedawna spacer po ogrodzie zaraz po opadach deszczu lub po wiosennych roztopach sprowadzał się do przeskakiwania między kałużami błota, lub szukania alternatywnych dróg między roślinami, co wiązało się z zadeptywaniem runa leśnego. Nowe alejki ten problem odsuwają do przeszłości. Do ich utwardzenia użyto neutralnej technologii polimerowej nie ingerującej w skład chemiczny gleby i umożliwiającej zdrową wegetację roślin, a jednocześnie nie psującej leśnego, półnaturalnego charakteru ogrodu. Ścieżka ma łączną długość 2,4 km i składa się z kilku pętli umożliwiających zwiedzenie najciekawszych miejsc w ogrodzie, włącznie z alpinarium.
Inwestycja została dofinansowana w znacznej części przez Unię Europejskią ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 400 tysięcy złotych, z czego dotacja w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych wyniosła 316 088 zł.

Przebieg ścieżki i opisywane rośliny >>>

Copyright © 2008 Arboretum SGGW   |   kontakt: 046 874 81 36   arboretum@sggw.pl  |  O autorze