Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie

aktualności

godziny otwarcia, bilety

dojazd

plan aroboretum

kolekcje botaniczne

sprzedaż roślin

kontakt

 

Kolory Polski 2014 w Rogowie

[08-07-2014]

27 lipca 2014 / niedziela / 17.00

Gdzie się podział Kusy Janek?

Wykonawcy
 • Piotr Piszczatowski jako Kusy Janek (śpiew, instrumenty perkusyjne)
 • Kaja Prusinowska jako Mama (śpiew, bębenek, drumla)
 • Janusz Prusinowski jako Ojciec (śpiew, skrzypce, lira korbowa, instrumenty perkusyjne)
 • Michał Żak jako Starszy Brat (flet drewniany, szałamaja, okaryna)
Program koncertu
 • Gdzie się podział Kusy Janek?
Dodatkowe atrakcje
 • Wystawa pszczelarska połączoną z degustacją Miodów Ziemi Brzezińskiej, Wzniesień Łódzkich i Rawki, przygotowana przez Rejonowe Koło Pszczelarzy w Brzezinach.
 • 14.30–16.00 – spacer po Arboretum z przewodnikiem.
 • 16.00–17.00 scena plenerowa w Arboretum – czytanie bajek Kolbergowskich ze zbioru „Aż tu nagle...” Prowadzenie: Adam Kupaj.
 • Wycieczka trasą:
  Rawa Mazowiecka – rynek, zamek, kolegium jezuickie
  Biała Rawska – pałac i synagoga
  Rogów spacer – kolekcja zabytkowego taboru kolejowego, najstarszy obiekt w Rogowie, cmentarz wojenny, Arboretum i Alpinarium
  Szczegóły tutaj
Gdzie się podział Kusy Janek?

„Kiedy byłam mała, bawiliśmy się na podwórku na 1001 sposobów, a przejętym od starszych dzieci albo wymyślanym przez nas na miejscu grom i zabawom towarzyszyły różnorakie wyliczanki - wspomina Kaja Prusinowska, pedagog, śpiewaczka i malarka. – Trudno było sobie wtedy wyobrazić, że całkiem niedługo prawie zniknie przebogaty świat dziecięcych zabaw – pomagający budować relacje, uczący empatii, kształtujący wiele rozmaitych umiejętności”.

Z nostalgii za tym światem, będącym nie tylko świadectwem bogatej dziecięcej wyobraźni, ale także interesującej twórczości muzycznej, zrodził się pomysł na płytę „Gdzie się podział Kusy Janek?”, utrwalającą dziecięce wyliczanki i piosenki. Zabawy polne i salonowe, taneczne i zręcznościowe były niegdyś w ciągłym użyciu i mimochodem przekazywano je z pokolenia na pokolenie; obecnie trzeba zadbać, by nie uległy zapomnieniu. Płyta Kai i Janusza Prusinowskich ukazała się z okazji Roku Oskara Kolberga, upamiętniającego dwustulecie urodzin tego najwybitniejszego polskiego etnografa i zbieracza muzycznego folkloru.

Tytuł nawiązuje do popularnej niegdyś postaci Kusego Janka, chłopaka „na opak” („Gdzie się podział Kusy Janek, / co chodził z toporkiem, / co się kijem opasywał, / a podpierał workiem?”). Przedstawione zabawy powstawały w ciągu dwóch wieków, pochodzą bowiem z zapisów Łukasza Gołębiewskiego (I połowa XIX w.), Oskara Kolberga, nagrań archiwalnych z lat 40., zbioru zabaw Edmunda Piaseckiego (lata 20. XX w.), kilku książek z piosenkami i zabawami dla dzieci autorstwa Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny (zabawy przedwojenne i powojenne), zbiorów wyliczanek Doroty Simonides i Krystyny Pisarkowej (wydania z lat 70. i 80. XX w.).

Kaja i Janusz Prusinowscy oddają się działalności umuzykalniającej i uwrażliwiającej dzieci na muzykę. Prowadzą wydawnictwo – teatr „Słuchaj Uchem”, poświęcone dawnym i nowym zabawom dziecięcym. Ponadto Kaja jest pedagogiem, śpiewaczką i malarką, prowadzi akcje artystyczne i warsztaty. Skuteczność działań muzycznych sprawdza w praktyce jako mama pięciorga dzieci. Janusz jest liderem „Janusz Prusinowski Trio” – zespołu rozwijającego i propagującego fenomen dawnego wiejskiego muzykowania. Koncertował w większości krajów Europy, Afryce, Azji i Ameryce Północnej.

Opracowano na podstawie informacji na stronie festiwalu http://kolorypolski.pl. Więcej o tym i pozostałych koncertach festiwalowych na stronach festiwalu.

Copyright © 2008 Arboretum SGGW   |   kontakt: 046 874 81 36   arboretum@sggw.pl  |  O autorze