Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie

aktualności

godziny otwarcia, bilety

dojazd

plan arboretum

kolekcje botaniczne

sprzedaż roślin

kontakt

 
 

Kolorowa jesień 2010

 

 

Zdjęcie wykonane 22 października 2007 roku

28 października - czwartek

Acer palmatum - 28 października Arboretum Rogów

26 października - wtorek

Coraz mniej zwiedzających Arboretum, chociaż pogoda całkiem niezła. Nie świeci słońce i o ile dla przeciętnego odwiedzajacego jest to raczej minus, to dla fotografików daje możliwości zrobienia wspaniałej sesji zdjęciowej we niepowtarzalnych plenerach, jakich nie powstydziłyby się najbardziej orientalne ogrody Japonii. Kolorowe liście utrzymują się wyjątkowo długo. Co tu zresztą pisać, wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcia z dzisiejszego popołudnia:

Acer palmatum - 26 października Arboretum Rogów

Acer palmatum - 26 października Arboretum Rogów

Acer palmatum - 26 października Arboretum Rogów

22 października - piątek

Wygląda na to, że mijający tydzień był wzorcowym jeśli chodzi o kolorową jesień w Arboretum. Pogoda jest cały czas wyśmienita na spacery, liście drzew przebarwiają się bajecznie. Wczorajsze i dzisiejsze wiatry strącają niestety sporo liści z niektórych drzew, ale klony i tak trzymają się mocno. Ten stan najpewniej długo już nie potrwa, ale przed nami z pewnością kilka bardzo kolorowych dni. Najbliższy weekend zapowiada się przepięknie.

Jeszcze kilka zdjęć robionych dzisiaj (w piątek) wczesnym popołudniem:

Acer palmatum - 22 października Arboretum Rogów

Acer palmatum - 22 października Arboretum Rogów

Acer palmatum - 22 października Arboretum Rogów

18 października

Jest cudownie! Klony przebarwiły się w tym roku rewelacyjnie, pogoda też jest fantastyczna. Kto nie wykorzysta tej okazji do zobaczenia jesiennych kolorów w Arboretum, nie wie co traci. Widząc tyle ciepłych, ognistych barw na drzewach zapomina się o chłodzie i z otwartymi ustami podziwia to co natura wyczarowała nam na zakończenie sezonu. Ten stan przyrody powinien potrwać jeszcze kilka dni - mniej więcej do najbliższego weekendu. Zależy to też od nasilenia nocnych mrozów.

Na dowód dwa obrazki z dzisiejszego ranka:

Acer palmatum - 18 października Arboretum Rogów

Acer palmatum - 18 października Arboretum Rogów

14 października

Ciepłe i słoneczne dni i mroźne noce zrobiły swoje. Taki rodzaj pogody najlepiej wpływa na tworzenie tkanki odcinającej u nasady ogonków liści, produkcję cukrów i redukcję chlorofilu, a co za tym idzie piękne i szybkie przebarwianie liści drzew. Wygląda na to, że okres ten nastąpi szybciej niż zwykle, czyli od najbliższego weekendu powinno być już przepięknie.

Tak wyglądały klony palmowe już dzisiaj (przy okazji widać naszą nowo utwardzoną alejkę).

14 października Arboretum Rogów

8 października

Pogoda jest piękna, a drzewa powoli nabierają rumieńców. Ale do najładniejszych kolorów jeszcze daleko. Stawiam, że najładniej będzie około 20-25 października. Ale nic nie jest pewne na 100%.

Obecnie zaczynają przebarwiać się tulipanowce, klony cukrowe (na zdjęciu obok), oczar wirginijski (poniżej), a klony palmowe dopiero zaczynają dostawać pierwszych czerwonych liści.


8 października Arboretum Rogów

5 października

Powoli rozpoczyna się coroczny jesienny spektakl. Niektóre drzewa już się przebarwiły, ale na najpiękniejszy okres trzeba jescze poczekać przynajmniej 2 tygodnie. Jak tylko wyjdę z aparatem w teren, zaraz Państwu przekażę, co sfotografowałem.

P.B.

Copyright © 2008 Arboretum SGGW   |   kontakt: 046 874 81 36   arboretum@sggw.pl  |  O autorze