Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie

aktualności

godziny otwarcia, bilety

dojazd

plan arboretum

kolekcje botaniczne

sprzedaż roślin

kontakt

 
 

Kolorowa jesień w Arboretum

 

 

Zdjęcie wykonane 22 października 2007 roku

3 listopada

Nocne przymrozki z dwóch ostatnich nocy zmroziły większość liści na drzewach i tym samym kolorowa jesień pomału dobiega końca. Jeszcze błyszczą się buki, kasztany i parę innych gatunków późno zrzucających liście. Szczególnie pięknie wyglądają jaskrawe różowe owoce na różnych licznych gatunkach trzmielin a także na ostrokrzewach, irgach i jarzębach. Bardzo ładnie ogród wygląda w ciepłych, żółtych promieniach jesiennego słońca.

Stan na 3 listopada:

Acer palmatum

29 października

Wygląda na to, że najbliższy weekend zapowiada się pięknie. W ciągu nadchodzących kilku dni kolory jesieni będą w pełnym rozkwicie. Sobota będzie ostatnim dniem, kiedy Arboretum jest otwarte poza dniami roboczymi, zatem serdecznie zapraszamy.

Stan na 29 października:

Acer palmatum

Jak widać klony na powyższym obrazku powoli gubią liście, ale w innych miejscach jest cały czas pięknie. Przykłady:

Acer palmatum

Acer palmatum

Acer palmatum

 

26 października

Piękna, kolorowa jesień wreszcie do nas zawitała. Pogoda jest jak na razie tragiczna, ale mimo tego liście klonów i innych drzew wybarwiają się świetnie. Od dzisiaj przez mniej więcej tydzień albo dłużej (w zależności od pogody) nasz ogród będzie oazą najbardziej ognistych odcieni czerwieni, pomarańczu i żółci. Zapraszamy serdecznie!

Stan na 26 października:

I jeszcze jeden obrazek z tego samego dnia:

Acer palmatum

 

23 października

Wielkimi krokami zbliża się niezwykła, kolorowa jesień w Rogowie, chociaż trochę się spóźnia. Szacujemy, że w tym roku klony palmowe będą najpiękniej przebarwione - tak jak na fotografii powyżej - około 25-31 października. Zwykle najładniejsze barwy przypadają na połowę października, czasami drugą połowę, ale w tym roku około tydzień - dwa później. Wszystko zależy od pogody, temperatury i innych tajemniczych czynników decydujących o tym zjawisku. Zatem jak widać najładniejsze kolory będą w Arboretum najprawdopodobniej wtedy, gdy przy ulicach drzewa będą już liści niemal zupełnie pozbawione. Będziemy systematycznie informować o zmianach w przebarwianiu drzew i krzewów w Arboretum przez najbliższe dni.

Dzisiaj Arboretum wyglądało tak:

Acer palmatum

19 października

15 października

Acer palmatum

Inne miejsce tego samego dnia:

Hamamelis virginiana and Acer palmatum

Śnieżyce 14 października niestety połamały nam konary u wielu drzew i krzewów. Niestety głównie magnolii, które mają kruche drewno i duże liście na których osiada dużo śniegu. Uszkodził się też bardzo rzadki, jedyny w Polsce egzemplarz Castanea mollissima, także Carpinus betulus 'Fastigiata', parę klonów palmowych i nasza najpiękniejsza Catalpa bignonioides w alpinarium. Na szczęście liście z klonów, jak widać na zdjęciach, nie opadły, a śnieg bardzo szybko topnieje. Zatem piękna i kolorowa jesień w Rogowie przed nami.

P.B.

Copyright © 2008 Arboretum SGGW   |   kontakt: 046 874 81 36   arboretum@sggw.pl  |  O autorze